2019 m. balandžio 25 d., ketvirtadienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje – apie eismo įvykius, afrikinį kiaulių marą ir sausros padarinius rajono žemdirbiamsSpausdinimo versija

Radviliškio rajono savivaldybėje į planinį posėdį susirinkusi Ekstremalių situacijų komisija aptarė tris sritis: eismo įvykių Radviliškio rajone statistiką, afrikinio kiaulių maro situaciją ir sausros padarinius rajono žemdirbiams.

Situacija keliuose: mažiau žuvusiųjų, sužeistųjų eismo įvykiuose, bet daugiau kelių eismo taisyklių pažeidimų

Su situacija keliuose susirinkusiuosius supažindino Šiaulių AVPK Radviliškio policijos komisariato viršininkas Linas Valius. 2018 metais iš viso Radviliškio rajone užfiksuota daugiau nei 2017 metais – 228 eismo įvykiai (2017 m – 144), iš jų techninių – 195 (2017 m. – 117). Įskaitinių eismo įvykių užfiksuota taip pat šiek tiek daugiau – 33 (2017 m. – 26). Trys įskaitiniai eismo įvykiai įvyko dėl neblaivių eismo įvykių dalyvių kaltės. 2018 metais eismo įvykiuose sužeisti 35 žmonės (2017 m.– 26). Tiesa, eismo įvykiai pareikalavo mažiau aukų – 2018 metais keliuose žuvo 3 žmonės (2017 m. – 5).

Pasak L. Valiaus, avaringiausias mėnuo – gruodis (34 eismo įvykiai), mažiausia įvykių užregistruota  vasario mėnesį  (9). Avaringiausia diena – pirmadienis (47), mažiausiai avarijų fiksuota  trečiadienį ir ketvirtadienį (po 25). Avaringiausias laikas – 16–17 val., mažiausiai įvykių – 4-6 val. ryto.

Avaringiausios vietos – Radviliškio miestas (ypač kelio Panevėžys–Šiauliai atkarpa, einanti per miestą) ir kelias Jonava–Kėdainiai–Šeduva (atkarpa nuo Baisogalos iki Šeduvos).

2018 m. užfiksuota daugiau kelių eismo taisyklių pažeidimų – 4 248 atvejai (2017 m. – 3 898). Už greičio viršijimą  nubaustas 1 421 pažeidėjai (2017 m. – 1 995).

Kiti KET pažeidimai

2017 m.

2018 m.

Kelio ženklai – 499

pėsčiųjų pažeidimai – 355

už draudimo neturėjimą – 279

saugos diržai, kėdutės, šalmai – 254

be teisių – 149

neblaivių – 51

transporto priemonės techninė būklė – 281

Kelio ženklai – 260

pėsčiųjų pažeidimai – 271

už draudimo neturėjimą – 437

saugos diržai, kėdutės, šalmai – 377

dviratininkų pažeidimai – 249

be teisių – 126

neblaivių – 56

mobilūs telefonai – 239

2018 m. pagal LR Baudžiamojo kodekso 281 straipsnį Kelių transporto eismo saugumo ar transporto priemonių eksploatavimo taisyklių pažeidimas pradėtos 73 ikiteisminio tyrimo bylos.

Pasak L. Valiaus, policines priemones, susijusias su eismo saugumu, policijos pareigūnai vykdo nuolat.

Afrikinis kiaulių maras toliau plinta

Apie afrikinio kiaulių maro (toliau – AKM) plitimą ir jo valdymo priemones kalbėjo Romualdas Žukauskas, Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius.  Pasak jo, afrikinis kiaulių maras nesibaigia, bet toliau  plinta. AKM jau užkrėsta 80 proc. Lietuvos teritorijos, pamažu ši užkrečiama liga slenka į Žemaitijos teritoriją.

2018 m. Lietuvoje AKM nustatytas 3 093 šernams 1 443 vietose. Radviliškio rajone AKM nustatytas 76 šernams (12 sumedžiotų ir 64 nugaišusių)  Baisogalos, Skėmių, Sidabravo, Grinkiškio, Šaukoto, Šiaulėnų ir Šeduvos m. seniūnijose. 2018 m. Lietuvoje nustatytas 51 AKM židinys kiaulių laikymo vietose, sunaikinta daugiau nei 24 000 kiaulių.  Radviliškio rajone birželio–liepos mėnesiais  nustatyti 5 AKM židiniai nekomercinėse kiaulių laikymo vietose Šaukoto (3 vnt.), Šeduvos miesto ir Grinkiškio seniūnijose. Sunaikinta 14 kiaulių.

2019 m. Lietuvoje jau nustatyti 92 AKM užsikrėtę šernai  (47 nugaišę ir 45 sumedžioti) 62 vietose. Radviliškio rajone AKM nustatytas vieno šerno gaišenai Grinkiškio medžioklės būrelio plotuose Užpelkių miške.

AKM prevencijai, likvidavimui skiriamos didelės lėšos. 2014–2017 m. panaudota 22,2 mln. Eur, iš jų 8 mln. Eur ES lėšos, likusios – iš LR biudžeto. Iš jų 12 mln. Eur panaudota laboratoriniams AKM tyrimams, 1 mln. Eur – medžiotojams ir asmenims už šernų gaišenų radimą ir sutvarkymą, už sumedžiotas šerno pateles.

AKM neša didelius nuostolius ne tik dėl kiaulių sunaikinimo, židinio likvidavimo išlaidų, bet ir dėl kiaulininkystės ūkiams taikomų apribojimų kiaulių išvežimui, kainų sumažinimo. Per 2018 m. dėl kainų skirtumo kiaulininkystės ūkiai  prarado apie 600 tūkst. Eur pajamų, tarp jų – ir Šiaulėnuose veikianti UAB „Litpirma“, laikiusi 16 000 kiaulių.  Ši įmonė po truputį baigia savo veiklą, atleidžia darbuotojus ir paskutines kiaules planuoja išvežti gegužės mėnesį.

2017, 2018 m. mažus kiaulių ūkius tikrino privatūs veterinarijos gydytojai. Visus kiaulininkystės ūkius pavesta patikrinti VMVT specialistams iki gegužės 15 d. Ūkius, kuriuose bus rasta pažeidimų, būtina  iš naujo patikrinti iki birželio 15 d. Tikrindami  veterinarijos gydytojai kiaulių laikytojus konsultuoja biosaugos, registravimo klausimais.

Bus tikrinamos biologinio saugumo priemonės, kiaulių ženklinimas ir registravimas. Kiaulių laikytojas privalo ne tik kas ketvirtį deklaruoti laikomų kiaulių skaičių, bet ir pildyti kiaulių apskaitos žurnalą, apie kiaulių judėjimo įvykius (atvežimą, išvežimą, paskerdimą) per 7 darbo dienas pranešti teritorinei VMVT.

Visose seniūnijose VMVT specialistai privalo organizuoti susirinkimus su kiaulių laikytojais dėl AKM prevencinių priemonių.

Taip pat griežtinamos priemonės medžioklėje. Būtinai reikės sunaikinti visas šernų skerdenas, dorotas tą pačią dieną ar laikytas viename šaldytuve, jei vienam šernui bus nustatytas AKM.

Atkreiptas dėmesys ir į Veterinarijos įstatymo pakeitimus, įsigaliosiančius nuo 2019 m. kovo 1 d. Jeigu kiaulių laikytojas per nustatytą terminą negali įrodyti gyvulių atsekamumo, reikalingo užkrečiamųjų ligų kontrolei užtikrinti, VMVT leidžia šiuos gyvūnus paskersti savo reikmėms arba įpareigoja tuos gyvūnus nugaišinti ir sunaikinti neatlyginant patirtų nuostolių.

Kaip viena iš prevencinių AKM priemonė yra kiaulių nelaikymas birželio–rugpjūčio mėnesiais, per AKM plitimo piką. Būtų labai gerai, jei žmonės paršelius pirktų rudenį, o užaugintas kiaules paskerstų iki vasaros.

Sausringa vasara žemdirbiams sumažino grūdų derlių

Apie 2018 metų sausringos vasaros padarinius  rajono žemdirbiams kalbėjo Alfredas Juozapavičius, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas. Pasak jo, dėl 2017m. lietingo rudens ir 2018 metų sausros rajono žemdirbiai, jų pačių skaičiavimais, už praėjusius metus, palyginti su palankiais metais, gavo vidutiniškai 25 proc. mažiau visų grūdų derliaus. Situaciją gelbėjo apie 15 proc. išaugusi vidutinė grudų supirkimo kaina, atskirų kultūrų – dar daugiau. Didelius nuostolius patyrė tie žemdirbiai, kurie turėjo išankstines grūdų supirkimo sutartis su fiksuota žymiai mažesne kaina. Buvo atvejų, kai dėl nepalankių gamtinių sąlygų žemdirbiai  supirkėjams negalėjo pristatyti iš anksto sutartų grūdų kiekių, ypač ankštinių kultūrų. Visoje šalyje buvo paskelbta ekstremali situacija. Tokie atvejai buvo fiksuojami ir buvo kreiptasi į pramonės prekybos ir amatų rūmus dėl force majeure aplinkybių taikymo, siekiant neskirti žemdirbiams baudų dėl  kontraktų nevykdymo.

A. Juozapavičius informavo, kad Radviliskio rajono savivaldybės taryba atsižvelgė į susidariusią padėtį ir 35 proc. sumažino žemės mokesčio tarifą už 2018 metus. Dėl šio sprendimo Savivaldybės biudžetas neteko apie  0,5 mln. eurų pajamų.

Ekstremalių situacijų komisijos nariai išklausė 2018 m. Civilinės saugos veiklos ataskaitą. Radviliškio rajono savivaldybėje per 2018 m. ekstremaliųjų situacijų nebuvo užregistruota, konstatuotas vienas ekstremalus įvykis dėl išsiliejusio gyvsidabrio gyvenamosiose patalpose Polėkėlės kaime, Radviliškio rajone.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Twitter MySpace LinkedIn Facebook
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
komentarų nėra
Atgal
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Antanas Čepononis


Gyventojų priėmimas
Naujienų prenumerata

Įveskite savo el. paštą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji:

(Informaciją apie Jūsų
asmens
duomenų tvarkymą
rasite
interneto svetainės
Privatumo politikoje)