2017 m. gruodžio 15 d., penktadienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje kalbėta apie Radviliškio rajone užfiksuotą afrikinio kiaulių maro atvejįSpausdinimo versija

Baisogalos miške trims sumedžiotiems šernams nustatytas afrikinis kiaulių maras. Radviliškio rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisija, susirinkusi į posėdį, sprendė, kokių priemonių imtis. Radviliškio rajonas – 29-asis rajonas Lietuvoje, kuriame nustatytas afrikinio kiaulių gripo atvejis.

Alvidas Trilikauskas, Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas, teigė, kad Radviliškio rajonas – antras pagal laikomų kiaulių skaičių Lietuvoje, todėl nuostoliai būti tikrai dideli, jei ši kiaulių ir šernų liga būtų nustatyta kiaulių ūkiuose. Pasak jo, didelę dalį veiklos, susijusios su afrikinio kiaulių maro prevencija, turi imtis medžiotojai.

Rajono teritorijoje sumedžiotų šernų mėsa turi būti saugoma su Radviliškio VMVT  suderintoje vietoje, kol bus žinomi AKM tyrimų rezultatai. Medžiotojai nedelsdami turi pranešti VMVT apie medžioklės ploto vienete rastus nugaišusius šernus. Medžioklės plote, kuriame nustatytas AKM, ne mažiau kaip 1 mėnesį, ne rečiau kaip vieną kartą per savaitę turi būti atliekama ploto vieneto apžiūra, siekiant surasti ir surinkti šernų gaišenas. Iš visų rajono teritorijoje sumedžiotų šernų būtų imami kraujo ir organų mėginiai AKM tyrimui. Sumedžiotus šernus galima doroti tik pirminio apdorojimo aikštelėse arba jose esančiuose tam pritaikytuose  statiniuose. Baigus dorojimo darbus aikštelę privalu dezinfekuoti dezinfekcinėmis medžiagomis, kurios veikia AKM ligos sukėlėją.

Žinoma, būtina sustiprinti biologinio saugumo priemonių reikalavimų vykdymą kiaulių laikymo vietose (kiaulių deklaravimas, laikymo teritorijos aptvėrimas, dezinfekcinio kilimėlio įrengimas ir jo laistymas dezinfekciniu tirpalu, atskiras avalynės ir drabužių naudojimas darbui tvarte, reguliarus graužikų naikinimas, nenaudoti pakratų parvežtų tiesiai iš lauko, nešerti kiaulių virtuvinėmis  atliekomis, šerti kiaules  termiškai apdorotu pašaru).

Pastebėjus bet kokį gyvūno negalavimą, nedelsiant informuoti  privatų veterinarijos gydytoją arba Radviliškio VMVT tel.: (8 422) 53 218, 8 686 91 437

Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan.

Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.

Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų. Afrikinis kiaulių maras yra žmonėms nepavojinga liga – jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Twitter MySpace LinkedIn Facebook
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
komentarų nėra
Atgal
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Antanas Čepononis

Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: