2017 m. kovo 27 d., pirmadienis
Burbiškio dvare vyksta tradicinės tulpių žydėjimo šventės
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Kas antro šulinio vanduo užterštas nitrataisSpausdinimo versija

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Radviliškio skyriaus specialistai primena, jog šachtinio šulinio vandenį rekomenduojama vartoti tik patikrinus, ar jame nėra pavojingų sveikatai medžiagų.

2016 metais Radviliškio mieste ir rajone buvo ištirtas 82 šachtinių šulinių vanduo, iš jų: 42 (51 proc.) šulinių vandenyje nitratų kiekis viršijo ribines vertes, 2 (2,4 proc.) šulinių vandenyje nitritų kiekis viršijo ribines vertes. Didžiausi nitratų kiekiai buvo nustatyti Dauderių k., Jaugėlų k., Niauduvos k. ir Mažaičių k. gyventojų šachtinių šulinių vandenyje. Padidintas nitritų kiekis nustatytas Voskonių k. ir Vėriškių k. gyventojų šuliniuose. Radviliškio mieste buvo ištirtas 15 šachtinių šulinių vanduo, nustatyta, kad vartoti nėra tinkamas 8 (53 proc.) šulinių vanduo.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012-11-15 įsakymu Nr. V-1041 ,,Dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais diagnostikos ir profilaktikos“, Šiaulių departamento Radviliškio skyrius pagal iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų gautą informaciją apie nėščiąsias ir kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus, kurie maistui naudoja kastinių šulinių vandenį, organizuoja šachtinio šulinio vandens cheminį tyrimą, nustato azoto grupės junginių – nitritų ir nitratų – kiekį. Šulinio vandens vartotojai bei asmens sveikatos priežiūros įstaigos apie ištirto vandens kokybę ir galimą pavojų sveikatai informuojami raštu. Cheminiai vandens tyrimai minėtiems asmenims atliekami nemokamai, kitiems asmenims reikia kreiptis į vandens kokybės tyrimus atliekančią laboratoriją. Rekomenduojama ne rečiau kaip vieną kartą per metus atlikti vandens cheminį ir mikrobiologinį tyrimą.

Žinotina, kad nitratais ir/ ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie teršalai ypač pavojingi nėščiosioms ir kūdikiams. Kūdikius, apsinuodijusius nitritais ir / ar nitratais pykina, jie vemia, gali dusti, pamėlsta jų oda ir gleivinės. Sunkiais atvejais atsiranda traukuliai, pasitaiko ir mirties atvejų.

Nitritų ir / ar nitratų šulinio vandenyje gali atsirasti dėl per arti ir aukščiau šulinio įrengtų tvartų, lauko tualetų, tręšiamų laukų, daržų. 20 m spinduliu apie šulinį draudžiama plauti automobilius, girdyti gyvulius, plauti ir skalauti skalbinius, vykdyti kitą veiklą, kuri gali būti vandens užteršimo priežastis. Šių teršalų neįmanoma pašalinti vandenį virinant, priešingai – išgaravus daliai vandens, šių pavojingų medžiagų dar padaugėja, todėl ypač svarbu tinkamai įrengti ir prižiūrėti šulinį.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Radviliškio skyriaus informacija

Twitter MySpace LinkedIn Facebook
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
komentarų nėra
Atgal
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Antanas Čepononis

Aktualu

Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: