2018 m. kovo 19 d., pirmadienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Apie žemaičių kalbą – smagiai ir įdomiaiSpausdinimo versija

„Lietuvoje yra ne tik lietuvių, bet ir žemaičių kalba“ – taip sakė Radviliškio viešosios bibliotekos konferencijų salėje savo knygą „Žemaičių kalba ir rašyba“ pristatęs Šiaulių universiteto docentas dr. Juozas Pabrėža. Ši knyga – didžiulio ir ilgo darbo rezultatas, kurį dr. J. Pabrėža pradėjo dirbti su profesoriumi A. Girdeniu, bet jį baigė jau vienas. Pasak docento, pats svarbiausias dalykas kalbos tapatumui įrodyti yra tas, kad žemaičių kalba turi visus tai kalbai privalomus lygmenis ir sudedamąsias dalis – fonetiką, morfologiją, sintaksę ir leksiką.

Pavyzdžiui, pasakymai „Tievalis mėršt“ ir „Tievalis mėršt žemėn“ skiriasi iš esmės. Pirmu atveju pasakymas reiškia, kad tėvelis gali dar pagyventi nors ir pusę metų, o antrasis pasakymas reiškia, kad žmogus jau miršta ir tuoj išeis anapilin. Tai žemaičių kalbos sintaksės ypatumas. Labai skiriasi ir žemaičių žodynas, pvz.: „kramė“ (galva), „plonymas“ (smilkinys), „staibis“ (blauzda), „kriupis“ (rupūžė), „kuisis“ (uodas), „blezdinga“ (kregždė), „kušinti“ (liesti), „slinkas“ (tingus). Žemaičiai yra išlaikę senovinius prolietuviškus nosinius garsus an, en, in, un. Jie sako: „žansis“ arba „žonsis“, „kansnis“ arba „konsnis“, „skensti“ arba „skėnsti“, „linsti“, „skunsti“.

Iš morfologijos žemaičiai šiandien yra puikiai išlaikę senovinę dviskaitą. Vietoj įvardžių „mudu“, „mudvi“ žemaičiai turi senesnę formą „vedu“, „vedvi“ ir sako: „vedu, vedvi dėrbau, keikau, jodu, jodvi dėrbatau, keikatau, do gero vyro“ „XIX a. labai nedaug trūko, kad Lietuvos valstybės bendrinė kalba būtų formuojama žemaičių kalbos pagrindu. Aišku, dėl įvairių priežasčių, tarp jų ir ekonominių, lietuvių bendrinė kalba susiformavo vakarų aukštaičių tarmės pagrindu“, – sakė jis.

Drauge su dr. J. Pabrėža apie žemaičių papročius, tradicijas, šventes žemaitiška kalba pasakojo Žemaitijos nacionalinio parko Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjo pavaduotoja Aldona Kuprelytė. Juos pasveikino ir už įdomią paskaitą apie žemaičių kalbą ir tradicijas padėkojo Justė Venckutė, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja. „Man ši tema labai artima, nes studijuodama gyvenau drauge su trimis merginomis iš Žemaitijos, tad kartais dėl nesusikalbėjimo kildavo įvairiausių juokingų ir netikėtų situacijų“, – juokavo ji prisiminusi, kaip skirtingai ne tik kalbėdavo, bet ir į pasaulį kartais žiūrėdavo aukštaitė ir trys žemaitės.

Žmonių buvo nedaug, tad beveik kamerinė aplinka leido visiems pasijusti tarsi draugų ratelyje ir smagiai padiskutuoti apie vienos Lietuvos žmonių panašumus ir skirtybes.  Už smagų ir prasmingą vakarą svečiams padėkojo ir Violeta Šukaitienė, Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Twitter MySpace LinkedIn Facebook
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
komentarų nėra
Atgal
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Antanas Čepononis


Gyventojų priėmimas
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji:
Notice: Undefined index: singleupdate in /home/w6060/domains/radviliskis.lt/public_html/cron_tab.php on line 11 Notice: Undefined index: single_update in /home/w6060/domains/radviliskis.lt/public_html/cron_tab.php on line 13 Notice: Undefined variable: module_name in /home/w6060/domains/radviliskis.lt/public_html/cron_tab.php on line 130 Notice: Undefined variable: _DB_PRE in /home/w6060/domains/radviliskis.lt/public_html/cron_tab.php on line 132 Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/w6060/domains/radviliskis.lt/public_html/index.php:483) in /home/w6060/domains/radviliskis.lt/public_html/mod/security.php on line 203 Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/w6060/domains/radviliskis.lt/public_html/index.php:483) in /home/w6060/domains/radviliskis.lt/public_html/mod/security.php on line 204 Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/w6060/domains/radviliskis.lt/public_html/index.php:483) in /home/w6060/domains/radviliskis.lt/public_html/mod/security.php on line 205 Notice: Undefined index: debug in /home/w6060/domains/radviliskis.lt/public_html/index.php on line 500