2018 m. gegužės 24 d., ketvirtadienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Šeduvoje – Šeduvos žydų muziejaus „Dingęs štetlas“ statybų pradžiaSpausdinimo versija

Gegužės 4 d. Radviliškio rajone, Šeduvoje, pradėta litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejaus „Dingęs štetlas“ statyba. Šeduva, kaip ir daugybė kitų Lietuvos miestelių, prieš Antrąjį pasaulinį karą buvo ir lietuvių, ir žydų namai. Tie miesteliai, kuriuose buvo įsikūrusi didelė žydų bendruomenė, vadinosi štetlais. Holokaustas tarsi stygą nutraukė bendrą istoriją, sunaikino štetlus.

Pasak „Dingusio štetlo“ projekto vadovo, Šeduvos žydų memorialinio fondo steigėjo Sergejaus Kanovičiaus, „Dingęs Štetlas“ („The Lost Shtetl“) – analogų pasaulyje neturintis projektas, moderniausiomis technologijomis paremto litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejus. Žymiausių pasaulio muziejininkų ir architektų kuriamas muziejus, remdamasis Šeduvos žydų istorija, papasakos ir primins panašių miestelių išnaikintų bendruomenių istoriją. Čia bus atkurtas kažkada vienos didžiausių Europoje žydų diasporos miestelių gyvenimas. „Žmogų galima nužudyti, atimti ir išdalinti jo turtą, sudeginti jo maldos namus, bet neįmanoma nužudyti atminimo apie jį. Lietuvos žydai ir jų palikimas negali gyventi tik minėjimuose ir iškilmingose proginėse kalbose, kad ir kokios gražios jos būtų. Po Lietuvos dangumi mes palikome pėdsakus. Ir šitas muziejus juos įamžins“, – sakė S. Kanovičius.

Į kapsulės įkasimo ceremoniją Šeduvoje susirinko Lietuvos ir pasaulio žydų bendruomenės nariai, Šeduvos žydų memorialinio fondo atstovai, aukščiausi Lietuvos valstybės vadovai: LR Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, LR Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, LR Seimo nariai, Radviliškio rajono savivaldybės vadovai, užsienio šalių ambasadoriai ir daug kitų, kurie tiek darbais, tiek idėjomis, tiek mintimis ar širdimi yra prisidėję prie projekto „Dingęs štetlas“ įgyvendinimo.

Ceremonijos pradžioje buvo perskaitytas LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės  sveikinimas ceremonijos dalyviams. „Dingusio Štetlo“ muziejaus projektas iš užmaršties prikels buvusių kaimynų, draugų, pažįstamų vardus ir veidus, jų papročius ir tradicijas. Dėkoju visiems, kas ryžosi šiam dideliam darbui ir į Šeduvą grąžina štetlo dvasią. Ji leis mums pažvelgti į visą žydų istoriją Lietuvoje ir širdimi išgyventi Holokausto tragediją. Tegul tai bus paminklas ir tiems, kurie čia niekada nebegrįš, ir amžinosioms žmogiškumo vertybėms“, – sakoma prezidentės sveikinimo žodyje.

„Turime padaryti viską, kad istorija būtų užrašyta, pažymėta, o gyvenimas – tęstis. Lai visi pasaulio žmonės atvažiuoja ir pamato šį muziejų“, – sakė Seimo pirmininkas V. Pranckietis.

Premjeras S. Skvernelis išreiškė apgailestavimą, kad bendrą lietuvių ir žydų istoriją apjuodino Holokaustas. „Tai yra mūsų tautos skausmas, iš kurio mokomės“, – sakė premjeras ir užtikrino, kad Lietuvoje toliau bus skiriamas didelis dėmesys visuomenės švietimui apie skaudžiausius šalies istorijos puslapius. „Tai jūsų ir mūsų bendra ir neatsiejama praeitis. Mūsų visų bendras tikslas – tęsti darbus, siekiant atkurti ir puoselėti išlikusį paveldą“, – pabrėžė Vyriausybės vadovas.

JAV ambasadorė Anne Hall ceremonijoje pabrėžė didelę Lietuvos pažangą, atkuriant žydų kultūros paveldą. „Unikalus „Dingusio Štetlo“ projektas ateities kartoms atneš supratimą, kas buvo prarasta“, – sakė ambasadorė.

„Žmogų galima nužudyti, atimti ir išdalinti jo turtą, sudeginti jo maldos namus, bet neįmanoma nužudyti atminimo apie jį. Lietuvos žydai ir jų palikimas negali gyventi tik minėjimuose ir iškilmingose proginėse kalbose, kad ir kokios gražios jos būtų. Po Lietuvos dangumi mes palikome pėdsakus. Ir šitas muziejus juos įamžins“, – sakė S. Kanovičius.

„Šiandien norisi kalbėti iš širdies o labiausiai linkiu jaunimui nepamiršti istorijos, juk žydų litvakų istorija yra didelė Lietuvos istorinio paveldo dalis“, – sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Saulius Beržinis, žymus dokumentinių filmų režisierius, šiuo metu kuriantis filmą apie Šeduvos žydų bendruomenę, Sergejui Kanovičiui įteikė pirmąjį muziejaus eksponatą – plokštelę, kurioje įrašytas žymaus žydų kantorius Mordechajaus Heršmano giesmes mėgo dainuoti vienas žydų berniukas, svajojęs tapti žymiu kantoriumi. Deja, jo svajonėms nebuvo lemta išsipildyti, jas nutraukė holokausto siaubas. Liko tik plokštelė, kuri tapo simboliniu pirmuoju būsimo muziejaus eksponatu.

Ceremonijoje  apie žydų bendruomenės likimą pasakojo ir žydų paveldo tyrinėtojas, atvykęs iš Pietų Afrikos Respublikos, Eli Rabinovičius, apie muziejaus reikšmę kalbėjo ir LR užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Dingusio Štetlo“ muziejaus įrengimu rūpinasi daugybės apdovanojimų už geriausius muziejus, memorialus ir programas apie nacionalinį paveldą laimėtoja JAV kompanija „Ralph Appelbaum Associates“. Jos specialistai visame pasaulyje yra apipavidalinę beveik 700 muziejų ir kitų kultūrinės paskirties objektų, tarp jų – Holokausto atminimo muziejų Vašingtone, Holokausto muziejų Hiustone,  Karališkąjį Alberto memorialinį muziejų Londone.

Projekto architektūrinį sprendimą sukūrė Suomijos kompanija „Lahdelma & Mahlamäki Architects“, kurianti muziejus ir parodų centrus visame pasaulyje. Šios kompanijos suprojektuotas ir Varšuvoje pastatytas Lenkijos žydų muziejus „POLIN“ gavo „Muziejų forumo“ „Europos muziejaus apdovanojimą 2016“.

Projekto vadovaujantis architektas – Suomijos Oulu universiteto Šiuolaikinės architektūros profesorius ir Architektūros mokyklos dekanas Raineris Mahlamakis (Rainer Mahlamäki). Suomių architektams talkina Augusto Audėjaičio vadovaujama „Studija 2A“. Statybų projektui vadovauja Šveicarijos įmonė „Ecas AG“, kurios darbą reguliuoja Karališkoji privilegijuotų ekspertų institucija „RICS“. Muziejų atidaryti numatoma 2020 metų vasarą. Bendras numatomas muziejaus plotas – beveik 3 tūkst. kvadratinių metrų.

Simbolinėję kapsulėje, kuri įleista į žemę statybos darbų pradžioje, įdėti rašytojo Grigorijaus Kanovičiaus žodžiai iš jo romano „Miestelio romansas“:„Gailu patikėti, bet nuo šiol šiai pražudytai genčiai lemta atgimti ir gyvuoti tik teisingame, iškentėtame žodyje ir nepaperkamoje atmintyje, todėl niekam nepavyks nuslopinti mūsų negęstančios meilės ir dėkingumo protėviams. Nes tą, kas užmiršta mirusiuosius, ir patį pamirš jo palikuonys.“

„Dingęs štetlas“ jau įtrauktas į prestižinį Europos memorialinių vietų sąrašą, kurį pildo Berlyne esančio Holokausto memorialo informacinis centras. Šeduvos žydų istorijos muziejus „Dingęs štetlas“ – viena iš Šeduvos žydų memorialinio fondo nuo 2012 metų vykdomo Lietuvos žydų kultūros ir paveldo projekto dalių. Projektą sudaro atkurtos senosios Šeduvos žydų kapinės, trys paminklai masinių žudynių vietose ir paminklas Šeduvos miestelio centre bei planuojami elementai – muziejus „Dingęs štetlas“, istorinė monografija apie Šeduvos žydus ir dokumentinis Sauliaus Beržinio filmas „Suakmenėjęs laikas“.

Šeduvos žydų kapinėse amžinojo poilsio atgulė keli Vilniaus Gaono palikuonys, žinomi rabinai, kantoriai. Iš Šeduvos yra kilę ir buvusio Izraelio prezidento Haimo Herzogo seneliai bei dabartinio Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu senelė.

Daugiau renginio akimirkų čia.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Parengta naudojant http://lt.lostshtetl.com ir www.bernardinai.lt informaciją

Twitter MySpace LinkedIn Facebook
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
komentarų nėra
Atgal
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Antanas Čepononis


Gyventojų priėmimas
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: