2018 m. rugpjūčio 18 d., šeštadienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Turistiniai maršrutai

Dviračių žygis „Istorinės atminties keliu“ 2018

Žygyje buvo lankomi įvairūs Radviliškio rajono kultūros paveldo objektai: paminklai, koplytėlės, koplytstulpiai, bažnyčia, koplytėlės-mauzoliejai, Šiaulėnų krašto muziejus, Šeduvos žydų masinių žudynių vietos.

Dviračių žygis „Istorinės atminties keliu“ 2018  (PDF formatas)


Dviračių žygis „Piliakalnio kelias“ 2017

Radviliškio rajono teritorijoje esantys piliakalniainuo seno domina žmones. Kiek padavimų ir legendų sukurta apie jų šlaituose paslėptus lobius, netikėtai pradingusias šventoves bei mistinius įvykius, nutikusius žmonėms šiose paslaptingose vietose... Todėl kyla pagrįstas klausimas, kaip ir kada atsirado piliakalniai, kokia buvo jų tikroji paskirtis.

Piliakalniais vadinamos atskiros kalvos arba aukštumų kyšulių dalys, kurios turi požymių, jog kadaise žmonės joms suteikė dirbtinę išvaizdą. Pirmieji piliakalniai dabartinėje Lietuvos teritorijoje atsirado I–II tūkst. prieš mūsų erą. Tai buvo natūralios kalvos, kurių plokščiose viršūnėse gyveno nedidelės žmonių bendruomenės. Vėliau piliakalniuose pradėta statyti gynybinius įtvirtinimus – medines pilis, o jų papėdėse buvo įkurtos gyvenvietės – papiliai.

Lietuvos valstybės kūrimosi ir kovų su kryžiuočiais bei Livonijos ordino laikotarpiais (XII–XIV a.) ant piliakalnių stovėjusios tvirtos medinės pilys tapo atraminiais gynybos punktais ir saugia priebėga gyventojams nuo priešų, puldinėjusių lietuvių žemes.

Po Žalgirio (1410 m.), Pabaisko (1435 m.) mūšių, pasibaigusių lietuvių karių pergalėmis, medinės pilys, stovėjusios ant piliakalnių, Lietuvoje neteko savo reikšmės ir buvo pamažu apleistos.

Lietuvoje priskaičiuojama apie 850 piliakalnių.Radviliškio rajone yra 8 piliakalniai, kurie įregistruoti Kultūros vertybių registre.

Dviračių žygis „Piliakalnio kelias“ 2017 (PDF formatas)


Radviliškio rajono mitologinių akmenų keliais

Mitologiniu arba apeiginiu akmeniu vadinamas istorinę, religinę ir kultūrinę vertę turintis riedulys arba akmuo. Mitologiniai akmenys gali būti jvairių rūšių ir formų, su arba be išorinių žymių, kurias jiems kadaise suteikė žmonės.

Šiuo metu Lietuvos kultūros vertybių registre yra įregistruoti 6 Radviliškio rajono teritorijoje stūksantys mitologiniai akmenys: Valatkonių akmuo vadinamas Angelo akmeniu, Valatkonių akmuo vadinamas Velnio akmeniu, Kleboniškių akmuo su dubenėliais, Akmuo vadinamas Ramytės aukuru, Verdulių akmuo vadinamas Velnio akmeniu, Prūdytės akmuo. Kiekvienas iš išvardintų mitologinių akmenų yra unikalus.

„Radviliškio rajono mitologinių akmenų kelias“ (PDF formatas)


Radviliškio rajono dvarų keliais

Ar dažnai pagalvojame apie tai, kad Lietuva – tai dvarų, pilių kraštas? Jų mūsų šalyje išties nemaža, deja, dauguma – apleisti, neprižiūrimi, reikalingi restauruoti.

Pristatome keletą Radviliškio rajono dvaro sodybų.

„Radviliškio rajono dvarų keliais" (PDF formatas)


Šiaulės žemė

Ši išskirtinai kalvota vietovė ir kaimas, Kalnų vardu pavadintas, iškyla greta kažkada buvusių seklių ežerų. Čia piliakalnis, Šiaulės kalnu vadinamas. Aplink esantys Pašiaulio, Šiaulaičių kaimai ir Šiaulėnų miestelis byloja apie buvusių šių apylinkių centrą. Legendoje minimas prie piliakalnio esąs smėliu užpustytas miestas...

Šiaulės žemė"(PDF formatas)


Radviliškio miesto kultūrinis maršrutas


Tarp Panevėžio ir Šiaulių


 

Paskutinis atnaujinimas: 2018-07-24 15:15:38
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Antanas Čepononis


Gyventojų priėmimas
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: