2019 m. kovo 22 d., penktadienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Lietuvių kalbos dienos PociūnėliuoseSpausdinimo versija

Pociūnėlių pagrindinėje mokykloje vasario 16 – kovo 11 d. buvo rengiamos Lietuvių kalbos dienos. Vyko daug renginių, skirtų lietuvių kalbos sklaidai ir kalbos prestižui didinti. Dienose dalyvavo visa mokyklos bendruomenė, įsijungė ir Pociūnėlių miestelio biblioteka.

Jaunųjų kūrėjų būrelio vaikai vasario 16-28 d. kūrė knygų skirtukus „Įdomiausias vietovardis“ (skirta Vietovardžių metams). Mokinius kurti įkvėpė Lietuvos vietovardžiai: Pociūnėliai, Aukštelkai, Grinkiškis, Šeduva, Raudondvaris, Paberžė, Mitriūnai, Vilkai, Upytė, Kernavė, Anykščiai, Kėdainiai, Juodupė, Noreikiškiai, Marijampolis, Šeštokai ir kiti. Skirtukuose jaunieji kūrėjai stengėsi vaizdais bei spalvomis atskleisti pasirinkto vietovardžio savitumą.

Kovo 4-11 d. lietuvių kalbos ir literatūros kabinete buvo galima aplankyti mokinių sukurtų skirtukų bei senesnių lietuvių kalbos ir literatūros vadovėlių parodą. Parodoje eksponuoti XX a. išleisti elementoriai, poelementorinio laikotarpio skaitiniai, įvairioms klasėms skirti vadovėliai. Seniausiam eksponuojamam leidiniui – 98 metai. Tas leidinys – tai J.Palukaičio ,,Žiburėlis“ (pirmos po elementoriaus knygelės skaityti), išleistas 1921 m. Daugelį lankytojų domino ir dar vienas leidinys –,,Vargo Mokyklai“ (būrelio mokytojų rinkinys kalbos mokslo reikalui), išleistas prieš 97 metus. Šiandieniniams mokiniams įdomu buvo pažiūrėti, kaip atrodė vadovėliai, iš kurių lietuvių kalbos bei literatūros mokėsi jų tėvai ir seneliai. Svarbus parodos eksponatas – kalendorius „Lietuviški elementoriai“ (2004 m.): kalendoriuje pateikta gausiai nuotraukomis iliustruota informacija apie elementorius nuo XVI a. (pradedama Martyno Mažvydo pirmosios lietuviškos knygos elementorinės dalies puslapiu) iki XX a. 9 dešimtmečio. Paroda domėjosi ir pradinukai, ir vyresni mokiniai, ir pedagogai bei kiti mokyklos darbuotojai.

Vasario 26 d. 2 – 10 klasių mokiniai įsijungė į respublikinį projektą ,,Kalbų Kengūra“. Septyniolika mokinių atliko lietuvių kalbos užduotis. Projekte dalyvauti vaikus paskatino lietuvių kalbos ir literatūros bei pradinių klasių mokytojos. Vasario 28 d. 5-10 klasių mokiniai dalyvavo diktanto konkurse ,,Didelė garbė savą kalbą mokėti“. Diktuojant lietuvių kalbos ir literatūros mokytojoms, jie rašė tekstus apie gimtąją kalbą. Net ir tie mokiniai, kuriems lietuvių kalbos mokytis sunku, labai stengėsi parašyti kuo geriau. Mokytojos džiaugėsi, kad buvo mokinių, kurie rašydami padarė vos kelias klaidas.

Šeši 8-10 klasių mokiniai ryžosi rašyti Nacionalinį diktantą. Jo tekstas (Dovilės Filmanavičiūtės ,,Odė moterystei“) buvo diktuojamas per LRT radiją kovo 8 d. 11 val. Diktantą mokiniai rašė mokykloje, lietuvių kalbos ir literatūros kabinete. Mokyklos direktorius Anatolijus Gailiūnas buvo labai patenkintas, kad mūsų mokykla įsijungė į Nacionalinio diktanto konkursą, ir atėjo pasveikinti rašančiųjų, palinkėjo sėkmės. Ir nors rašiusiųjų darbai nebuvo išsiųsti organizatoriams į Vilnių (daugiau kaip 400 žodžių tekste tebuvo galima padaryti iki 4 klaidų) , be galo džiugu, kad mokiniai dalyvavo konkurse.

Kovo 7 d. Pociūnėlių miestelio bibliotekoje surengta popietė – Juozo Tumo-Vaižganto kūrybos skaitymas, skirta Vaižganto metams. Popietėje dalyvavo raiškiojo skaitymo ir jaunųjų kūrėjų būrelius lankantys vaikai, kelių mokinių mamos, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos, bibliotekininkė Elena Jankūnienė. Renginio metu prisiminta rašytojo, kunigo, visuomenės veikėjo Juozo Tumo-Vaižganto biografija, apibūdinta šio šviesaus žmogaus asmenybė. Buvo skaitomos ištraukos iš Aleksandro Merkelio knygos ,,Juozas Tumas Vaižgantas“, padedančios geriau įsivaizduoti rašytoją. Skaitytos ištraukos iš rašytojo kūrinių ,,Napalys darbus dirba“, ,,Valiulio pasaka“, ,,Rimai ir Nerimai“, ,,Dėdės ir dėdienės“, stengiantis kuo geriau perteikti rašytojo stilių. Popietės dalyviai, minėdami Vaižgantą, kaip ,,deimančiukų“ ieškotoją, ant popierinių saulučių užrašė bendramokslių geriausius charakterio bruožus, o paskui saulutes padovanojo tiems, kam buvo skirti užrašai (mamos rašė savo vaikams). Kiekvienas renginio dalyvis gavo ir bibliotekininkės Elenos Jankūnienės dovanėlę – jos pačios sukurtą popietės emblemą, simbolizuojančią meilę knygai ir rašytojui Juozui Tumui-Vaižgantui.

Prasmingai praėjo Lietuvių kalbos dienos mūsų mokykloje. Dienų organizatorės lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Aušrelė Slabokienė ir šios informacijos pateikėja dėkoja visiems, kurie buvo aktyvūs dalyviai ir šitaip parodė pagarbą gimtajai kalbai – vienai seniausių, sunkiausių ir gražiausių pasaulio kalbų.

Roma Buivydienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

Twitter MySpace LinkedIn Facebook
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
komentarų nėra
Atgal
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Antanas Čepononis


Gyventojų priėmimas
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. paštą ir gaukite
mūsų naujienas pirmieji: