2019 m. lapkričio 13 d., trečiadienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Vietovardžių metams – konferencija „Ką paliksime ateities kartoms?“ ir knyga „Paslaptingi senovės bylojimai. Radviliškio krašto legendos ir padavimai“Spausdinimo versija

„Vietovardžiai - praeities kartų laiškas, kurį dabarties žmonėms reikėtų išmokti ir išsaugoti ateities kartoms“, - sakė mokslų daktarė Filomena Kavoliūtė. „Vietų vardais kalba pati žemė“, - sakė kalbininkas Kazimieras Būga.

Pasak Šiaulių universiteto docento, daktaro Juozo Pabrėžos, šiandien dalyvavusio Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos surengtoje konferencijoje „Ką paliksime ateities kartoms?“, galime pagrįstai didžiuotis turtinga lietuvių kalba. 29 tomai ir 11 mln. žodžių Lietuvių kalbos žodyne. Per 3000 vardų. Šiais skaičiais, pasak jo, pirmaujame Europoje. Lietuvių kalbos instituto kartotekoje - apie 700 tūkst. vietovių pavadinimų. Ką daryti, kad jie neišnyktų?

Pasak jo, reiktų sparčiau leisti likusius Lietuvių vietovardžių žodyno tomus. Šiuo metu išleisti trys tomai apima tik pirmas aštuonias lietuvių abėcėlės raides. Dar labai svarbu oficialiai įteisinti regionus, tai padėtų išsaugoti ir skleisti gyvenamųjų vietovių, kaimų, viensėdijų vardus. Reiktų parengti išnykusių vietovių vardų sąrašus, registrus pagal regionus. Reikia skatinti vietos vardų vartojimą ir rašymą vietine tarmine kalba.

Konferencijoje Radviliškio Lizdeikos gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Laima Verbickienė aptarė Radviliškio krašto vietovardžius, bibliotekininkės Birutė Stasiulaitienė ir Elena Jankūnienė kalbėjo apie Šiaulėnų ir Pociūnėlių vietovardžius.

Ačiū Lizdeikos gimnazijos mokiniams ir jų mokytojai Alvydei Panovai už meninius intarpus - dainas ir Radviliškio krašto padavimus, o Radviliškio rajono savivaldybės viešajai bibliotekai - už iniciatyvą ir dirbamus darbus kraštotyros ir vietovardžių išsaugojimo srityje.

Konferencijoje taip pat pristatyta nauja Radviliškio rajono viešosios bibliotekos išleista knyga „Paslaptingi senovės bylojimai. Radviliškio krašto legendos ir padavimai“. Joje - įdomesni, mažiau žinomi arba visai nežinomi su Radviliškio kraštu susiję padavimai, legendos, kiti senovės pasakojimai. Knygą galima įsigyti Radviliškio viešojoje bibliotekoje.

Konferencija „Ką paliksime ateities kartoms?“ ir knyga „Paslaptingi senovės bylojimai. Radviliškio krašto legendos ir padavimai“ – Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos įgyvendinamo projekto „Nepareisim kaimų takeliu...“, skirto Vietovardžių metams, dalis. Projektas finansuotas Lietuvos kultūros tarybos.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Facebook
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
komentarų nėra
Atgal
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Antanas Čepononis


Gyventojų priėmimas
Naujienų prenumerata

Įveskite savo el. paštą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji:

(Informaciją apie Jūsų
asmens
duomenų tvarkymą
rasite
interneto svetainės
Privatumo politikoje)