2019 m. lapkričio 19 d., antradienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Radviliškio atvirojo jaunimo centro „Jaunimo erdvė“ atstovai Vengrijoje padėjo organizuoti festivalįSpausdinimo versija

Spalio 14–21 dienomis penki Radviliškio r. savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro AJC „Jaunimo erdvė“ atstovai (Erika Gureckytė, Karolis Jaznas, Ugnė Mamonaitė, Vida Trinkaitė ir grupės vadovas Mindaugas Vilnius) praleido Vengrijoje vykusiame Erasmus+ projekte „Melting Cultures“, kuriame dalyvavo jaunimo atstovai iš septynių Europos šalių: Vengrijos, Lietuvos, Italijos, Kroatijos, Čekijos, Portugalijos ir Estijos. Šių jaunimo mainų tikslas – suburti jaunus žmones, kurie pasitelkdami savo įgūdžius, pomėgius bei kultūrinius skirtumus, per vos keletą dienų sukurtų pasirodymą tradiciniam vengrų festivaliui Pescvarado mieste.

Kelionė į Liptodą, Vengrijos pietuose esantį kaimą, kuriame vyko projekto veiklos, mūsų grupei buvo ilga ir varginanti, tačiau laikas, praleistas kelyje, oro uostuose, lėktuvuose ir autobusuose padėjo susipažinti ir susibendrauti skirtingų rajono mokyklų mokiniams, kurie iki projekto pradžios vieni kitus matė vos keletą kartų.

Pirmosios projekto dienos buvo skirtos jaunuolių iš skirtingų šalių susipažinimui: vyko įvairūs žaidimai, veiklos. Galiausiai, kai dalyviai susipažino tiek vieni su kitais, tiek su Liptodo aplinka, prasidėjo pasiruošimas festivaliui. Siekiant, kad pasiruošimas vyktų tikslingai ir produktyviai, dalyviai turėjo pasirinkti vieną iš trijų grupių, kuriose norėjo veikti: pasirodymo, socialinių tinklų-viešinimo ir dekoravimo. Į pasirodymo grupę patekusios Ugnė ir Erika prisidėjo prie vaidinimo kūrimo, Vida, pasirinkusi viešinimo grupę, dirbo su projekto dalyvių veiklos viešinimu „Instagram“ platformoje, o Karolis padėjo dekoracijų kūrimo komadai ir visiems 42 projekto dalyviams paruošė marškinėlius su septynių projekte dalyvavusių šalių vėliavomis.

Nors pasiruošimo darbai vyko kasdien, dalyviai turėjo daug laiko pailsėti, pabendrauti. Kiekvienos šalies atstovai turėjo pristatyti ne tik save, bet ir savo šalį kultūrinių vakarų metu. Kiekvienos šalies tradicinius užkandžius, desertus buvo galima išbandyti kiekvieną dieną vykusių kavos pertraukų metu. Du kartus per dieną vyko aktyvūs užsiėmimai, kuriuos taip pat organizavo ir vedė kiekviena grupė. Organizuotos veiklos padėjo dalyviams surasti panašumų ir skirtumų tarp skirtingų šalių kultūrų. Veiklų metu ir paaiškėjo projekto pavadinimo „Melting Cultures“ prasmė. Skirtingų šalių tradicijų dalinimasis stipriai suartino įvairaus amžiaus, išsilavinimo ir kultūrų jaunuolius.

Festivalis Pescvarade, kurio pavadinimas lietuvių kalba reiškia „mergelių turgus“ – sena vengrų tradicija, kuri ankščiau kviesdavo vietos gyventojus iš skirtingų kaimų susipažinti, kurti ryšius ir bendravimą. Projekto metu sukurtas pasirodymas-vaidinimas, kuriame remiantis šokio motyvais parodyta skirtingų kultūrų žmonių draugystės istorija, sulaukė didelio festivalio dalyvių susidomėjimo. Pasirodymo metu žmonėms buvo dalinamos projekto dalyvių lankstytos popierinės širdelės. Jose visų projekte dalyvavusių šalių kalbomis buvo užrašytas žodis „myliu“. Festivalyje dalyviai ne tik parodė tai, ką patys paruošė, bet ir turėjo galimybę pamatyti, bet ir susipažinti su vengrų kultūra: vengriškais šokiais, muzikos, paragauti jų maisto.

Sekmadienis (diena po festivalio) buvo skirta projekto refleksijai ir poilsiui. Pasidalinę savo mintimis ir įspūdžiais apie projektą ir festivalį dalyviai vyko į SPA centrą, kuriame galėjo atsipūsti termo voniose, saunose ir baseinuose. Laikas SPA centre buvo ne tik proga pailsėti, bet ir pasidžiaugti paskutinėmis valandomis kartu su naujais draugais, negalvojant apie laukiantį išsiskyrimą.

Vida apie projektą: „Projektas „Melting Cultures“ man buvo puiki proga ne tik pažinti kitas kultūras, skirtingus žmones, bet ir save, pagilinti savo žinias bei patobulinti įvairių dalykų kompetencijas. Savaitei praėjus buvo šiek tiek liūdna palikti Liptodą ir ten kasdien mus džiuginusį šiltą orą, tačiau, nors projektas ir baigėsi, įspūdžiai ir išgyvenimai išliks dar ilgam, o noras dalyvauti kituose projektuose tik dar labiau išaugo. Kiekvieną, gavusį progą dalyvauti panašiose veiklose, skatinu jos nepraleisti, nes jos turi didelę išliekamąją vertę, pradedant galimybe tobulinti užsienio kalbų žinias, baigiant prisiminimais, kuriuos gera saugoti nuotraukose ir mintyse, dalintis su kitais“.

Erika apie projektą: „Šis projektas labai suartino jaunuolius iš 7 skirtingų šalių. Proga sudalyvautu tokiame projekte pasitaiko tik kartą gyvenime. Šie mainai mane išmokė pažinti save bei kitus, praplėtė mano pažiūras ir parodė, kad reikia priimti visus tokius, kokie jie yra. Labai patobulinau anglų kalbos įgūdžius. Manau, didžiausias iššūkis buvo gyventi kartu su 7 merginomis, bet viskas vyko sklandžiai. Šis projektas yra įrodymas, kad visiškai skirtingi žmonės, susirinkę dėl bendro tikslo, gali padaryti kažką nepaprasto per labai trumpą laiką, mūsų atveju – sukurti pasirodymą. Esu dėkinga projekto organizatoriams, kurių dėka projekte „Melting Cultures“ turėjo galimybę dalyvauti ir „Jaunimo erdvė“.

Ugnė apie projektą: „Nors kelionė į Vengriją buvo ilgoka, dalyvauti projekte tikrai buvo verta. Jau pirmą atvykimo dieną susipažinome su daugybe žmonių. Savaitės eigoje sukūrėme pasirodymą ir net nepastebėjome, kaip atėjo festivalio diena, kurios metu turėjome galimybę išvysti tradicinius vengrų šokius. Nepastebėtai prabėgo savaitė, o mūsų džiaugsmui, jai baigiantis nuvykome į pirtis, kuriose labai smagiai praleidome laiką. Kelionė iš Liptodo į Budapeštą buvo ilga, todėl tikrai spėjome atsisveikinti su kitais dalyviais ir išliejome tikrai daugiau nei vieną ašarą. Įspūdžiais dalinamės dar iki šiandienos, o atsiminimai ir draugai liks visam gyvenimui.

Parengė Vida Trinkaitė

Facebook
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
komentarų nėra
Atgal
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Antanas Čepononis


Gyventojų priėmimas
Naujienų prenumerata

Įveskite savo el. paštą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji:

(Informaciją apie Jūsų
asmens
duomenų tvarkymą
rasite
interneto svetainės
Privatumo politikoje)