2021 m. spalio 17 d., sekmadienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
Kaip būti pilietiškam?Spausdinimo versija

Į šį klausimą ieškojo atsakymo Baisogalos gimnazijos mokiniai rugsėjo 23 d. dalyvaudami gimnazijos bendruomenės pilietiškumo ugdymo dienos „Pilietinis pasipriešinimas – kaip jį suprantame šiandien“ veiklose.

Pirmąjį užsiėmimą klasių vadovai skyrė diskusijai su auklėtiniais projektinės dienos organizatorių pasiūlytomis temomis: Baltų vienybės diena, Lietuvos žydų genocido minėjimo diena, pokario rezistencija – pilietinio pasipriešinimo pavyzdys, nacionalinis saugumas. Diskusijos pabaigoje nuskambėjęs pavojaus signalas patikrino gimnazijos bendruomenės budrumą – tariamas gaisras priminė evakuacijos taisyklių paisymo būtinumą.

Likusį laiką mokiniai ir mokytojai praleido įvairiose edukacijose gimnazijos aplinkoje. 5-8 klasių mokiniai susidomėję stebėjo viduramžių riterių stovyklavietę, ginkluotę ir kovą. Edukacija „Riterija Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“ nukėlė mokinius į Vytauto Didžiojo laikų Lietuvą, kai susiformavo Lietuvos riterių luomas. Programoje dalyvavę riteriai – kryžiuotis ir lietuvių bajoras ne tik pristatė autentišką aprangą, ginkluotę, bet ir pademonstravo kovos meną. Drąsiausi mokiniai pabandė akimirką tapti kovojančiais riteriais.

Panašia tematika gimnazijos aktų salėje vyko edukacija „Ginklai, sukūrę ir gynę Lietuvą“. Ji skirta supažindinti su XI – XIII a. baltų ginklais ir šarvuote. Ne tik ekrane, bet ir „gyvai“ mokiniai galėjo apžiūrėti senųjų ginklų kopijas, pasimatuoti sunkokus šalmus bei šarvus. Ypač mokinius domino edukatoriaus asmeninė patirtis riterių turnyruose.

Ypač smagiai laiką mokiniai leido sporto salėje edukacijoje „Tradiciniai lietuvių liaudies žaidimai ir pramogos“. Pirmiausia akį traukė daugybė salėje išdėliotų nematytų medinių įrankių, kurie, pasirodo, yra puikūs laisvalaikio palydovai. Pirmiausia mokiniai buvo supažindinti su dūdelių iš nendrių drožimu. Paskui daugelis norėjo išbandyti įvairius žaidimus naudodami medines lazdas: „Rekežio nuvertimas“, „Rankų jėgos bandymas“, „Išstūmimas iš rato“ ir kt. Kai kurie miklino ranką pliauškėdami ilgais botagais. Pamažu sporto salė prisipildė besitreniruojančių vaikų.

Visos edukacinės programos buvo finansuotos iš mokiniams skirto kultūros paso lėšų.

Be pramogų, 5-8 klasių mokiniai dalyvavo pirmosios pagalbos teikimo mokymuose. Kaip taisyklingai atlikti dirbtinį kvėpavimą su prietaisu ir be jo, kaip padėti patyrusiam traumas, mokė gimnazijos slaugytoja D. Janušauskienė, jai talkino gimnazijos socialinė pedagogė D, Garuckienė.

Gimnazijos pirmokai pilietiškumo mokėsi Minaičių memorialiniame muziejuje – bunkeryje, kuriame 1949 m. buvo įkurtas Lietuvos laisvės kovos sąjūdis ir pasirašyta partizanų vadų Deklaracija, liudijanti Lietuvos nepriklausomybę.

II–IV klasių gimnazistai turėjo progą susipažinti su šiandienine karyba: ginklais, ekipuote, maskuote, karo tarnybos patirtimi, net patys išbandyti jėgas estafetėse gimnazijos stadione. Šią edukaciją vykdė Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos Šiaulių regiono karo prievolės ir komplektavimo skyriaus kariai: kpt. Ieva Mocienė, št. srž. Osvaldas Sinušas, vyr. srž. Vytautas Juknevičius ir Darius Pileckas ir kt. Be to, vyresnieji stebėjo „Delfi“ socialinio projekto „NežVairuok!“ dokumentinį filmą, pasakojantį apie tai, kokie pavojai tyko vairuojantį paspirtuką, dviratį ar automobilį ir tuo pačiu metu žvairuojantį į telefoną.

Visos edukacijos projektinę dieną buvo skirtos ugdyti mokinių pilietinę atsakomybę ir sąmoningumą. Projekto iniciatoriai – Baisogalos gimnazijos istorijos ir pilietiškumo mokytojai Lilijana Bagdonienė ir Mindaugas Vilnius, kuratorė – direktoriaus pavaduotoja ugdymui Asta Juzukonienė.

Birutė Gedžiuvienė

Facebook
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
komentarų nėra
Atgal
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Vytautas Simelis


Gyventojų priėmimas
Naujienų prenumerata

Įveskite savo el. paštą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji:

(Informaciją apie Jūsų
asmens
duomenų tvarkymą
rasite
interneto svetainės
Privatumo politikoje)