2020 m. sausio 29 d., trečiadienis
  
Radviliškio rajono savivaldybės
administracija
Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų registras
Įstaigos kodas 188726247
Aušros a. 10, 82196
Radviliškis
Tel. (8 422) 69 003, faksas (8 422) 69 000
El. paštas - informacija@radviliskis.lt
„Beržėje” – apie legendinį albumąSpausdinimo versija

Sausio 7 d. knygos bičiulių grupės „Beržė” nariai susirinko į pirmąjį šiais metais susitikimą.

Danguolė Dabašinskienė žurnale „Padubysio kronikos“ perskaitė ją sudominusį Daivos Valavičienės straipsnį „Nesibaigiantys supratimai. Rimantas Dichavičius „Žiedai tarp žiedų“. Tai paskatino ją parengti „Beržei” išsamų pranešimą apie Rimanto Dichavičiaus albumą „Žiedai tarp žiedų“, išleistą 1990 metais ir sužavėjusį daugelį žmonių. Albumo spausdinimą, jo demonstravimą parodose lydėjo nutikimai, verti detektyvinių serialų. Su šiais nuotykiais ir buvome supažindinti.

„Moters grožis – vienas iš gamtos stebuklų. Jis lydi meilę, o meilė – tarsi prisilytėjimas prie amžinybės (...).

Ši knyga – lyg giesmė, išsiliejusi vaizdais, kuriais norėjosi apdainuoti jaunystę, tik jai vienai duotą nepakartojamą grožį, akinantį spindesį ir svajas“(Rimantas Dichavičius. Fotografijų albumas „Žiedai tarp žiedų“).

Sovietų Sąjungoje šis albumas prilygo žemės drebėjimui ir sulaukė didžiulio rezonanso. Pirmuoju, paskatinusiu spausdinti minėtą albumą, buvo jo autoriaus bendradarbis „Minties” leidykloje Romualdas Ozolas, taip pat mėgęs fotografuoti ir turėjęs meninį skonį. Jis suvedė R. Dichavičių su eksperimentinės spaustuvės, gavusios naujas japoniškas spausdinimo mašinas, direktoriumi. Naujų mašinų galimybėms pademonstruoti reikėjo išskirtinės medžiagos. Tokia atsirado – albumo „Žiedai tarp žiedų” maketas. Interesai sutapo.

Nuotraukos albumui buvo kaupiamos daug metų, kol žmonos pagalba R. Dichavičius sudarė maketą. Šis, prieš patekdamas į spaudą, perėjo daugkartinę cenzūrą. Pasiekė net tuometinį Sovietų Sąjungos vadovą M. Gorbačiovą, kurio nuomonė buvo, kad tai, ką jis mato, yra gražu, švaru ir nevulgaru. Šis M. Gorbačiovo įvertinimas davė leidimą spaudai, įvykiai rutuliojosi neįtikėtinu greičiu. Cenzoriai – jų buvo net septyni – susiskambinę tarpusavyje, dėjo antspaudus ant albumo maketo. Buvo leista atspausdinti 10000 egzempliorių. Nepasisekė. Suskaičiavus atspausdintus egzempliorius, pasirodė, kad pusės jų trūksta. Spaustuvės darbuotojai atskirus albumo lapus išvogė, išsinešdami apvyniotus ant kūno. Teko skubiai spausdinti iš naujo. Albumas pristatytas tarptautinėje knygų parodoje. Ažiotažas. Norintys pamatyti tą leidinį, spūstyje laužė lentynas ir stalus. Albumo tiražas parodoje buvo išparduotas per vieną dieną.

Žurnalistų rūmų galerijoje suorganizuota mokama paroda, kurią aplankė partijos vadai, užsienio ambasadoriai. Visi buvo nustebinti ir sužavėti. Nufilmuotą parodą parodė per televiziją. Norintieji pamatyti parodą laukė 1,5–2 km eilėse, per grūstis lūžo durys. Parodai pasibaigus, eksponatai buvo išvogti. Nelegalios parodos, demonstruojant vogtus albumo egzempliorius, vyko visoje TSRS. Vagys atiminėjo eksponatus vieni iš kitų. Parodos vyko net metro stotyse.

Tokia pirmojo TSRS netradicinio fotonuotraukų albumo istorija…Po ją priminusio D. Dabašinskienės pranešimo užsiėmimo dalyviai dalijosi savo mintimis apie tą laikmetį ir apie fotoalbumą bei jo autorių.

Romualdas Jurėnas,
knygos bičiulių grupės „Beržė“ narys

Viešosios bibliotekos nuotraukoje – senjorai džiaugiasi jiems užsiėmime bibliotekos padovanotu žurnalo „Radviliškio kraštas“ naujuoju (2019 Nr.2) numeriu

Facebook
Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
komentarų nėra
Atgal
Radviliškio rajono savivaldybės meras

Antanas Čepononis


Gyventojų priėmimas
Naujienų prenumerata

Įveskite savo el. paštą ir gaukite mūsų naujienas pirmieji:

(Informaciją apie Jūsų
asmens
duomenų tvarkymą
rasite
interneto svetainės
Privatumo politikoje)