Pasirinkite kalbą

Naujienos

Mokinių santykis su šeima ir narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas

2024 m. Gegužės 7 d.


Psichologai pažymi keletą aplinkybių, kurios įtakoja vaikų patekimą į vartojančių arba pritariančių narkotikų vartojimui vaikų grupę: nepilna šeima; per didelis tėvų užimtumas; sunkus abiejų ar vieno iš tėvų charakteris; per didelė tėvų globa; blogi šeimyniniai santykiai, neteisingas pasiskirstymas šeimoje socialinėmis rolėmis ir pan. Vaikai, kurių ryšiai su tėvais glaudūs, mažiau linkę rizikuoti, taigi kuo daugiau tėvai domisi vaikų gyvenimu, tuo jie jaučiasi vertingesni ir yra atsakingesni.

Radviliškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 2024 m. vasario–kovo mėnesiais Radviliškio rajono bendrojo ugdymo mokyklose vykdė 5-tų, 7-tų ir 9-tų klasių mokinių apklausą, kuria buvo siekiama išsiaiškinti mokinių santykį su šeimos nariais bei jų polinkį į narkotines ir psichotropines medžiagas. Dalyvavimas apklausoje buvo savanoriškas, mokiniams buvo pateikta anoniminė anketa. Iš viso korektiškai anketas užpildė ir pateikė 783 mokiniai.

Apklausos rezultatai parodė, kad mokinių santykiai su tėvais gana geri, 57,3 proc. apklausoje dalyvavusių mokinių nurodė, kad santykiai su tėvais labai geri, 35,6 proc. – normalūs. Didžioji dalis mokinių (75,9 proc.) pasitiki tėvais. Atsitikus gyvenime kažkokiam svarbiam įvykiui, didžioji dalis mokinių kreiptųsi pagalbos pirmiausia į tėvus (75,4 proc.) arba į draugus (28,7 proc.), mažiausiai į socialinį pedagogą (3,8 proc.). Santykiuose su tėvais, mokiniams labiausiai trūko daugiau laiko kartu (28,2 proc.), bendros veiklos (26,7 proc.) ir supratingumo (25 proc.). Mažiausiai vaikams iš tėvų trūko dėmesio (12 proc.) ir kad labiau domintų jų problemos ir išgyvenimai (13 proc.).

Daugiau nei trečdalis (37,4 proc.) mokinių nurodė, kad jų šeimose nėra bausmių, 43,1 proc. teigė, kad tėvai baudžia juos ribodami naudojimąsi elektroninėmis ryšio priemonėmis. Pagrindinis mokinių įvardintas konfliktų sprendimo būdas – pokalbiai. Fizines bausmes pažymėjo esant 3,1 proc. mokinių (2,6 proc. mergaičių ir 3,6 proc. berniukų).

Psichosocialinė mokinių sveikata pakankamai gera. Mergaitės sunkiau randa naujų draugų lyginant su berniukais, taipogi jų didesnė dalis visada smerkia save už savo klaidas, naujose situacijose ir tarp nepažįstamų žmonių jaučiasi nejaukiai, joms labiau reikia kitų pripažinimo, palaikymo ir jos yra labiau pažeidžiamos kitų nuomonės, komentarų.

Apklausos duomenimis, 10,6 proc. Radviliškio r. mokinių žino, kur galima įsigyti narkotinių medžiagų, didesnė dalis berniukų (11,9 proc.) nei mergaičių (9,3 proc.). Statistiškai reikšmingai daugiau vyresnių (7-tų ir 9-tų) klasių mokinių žino, kur galima gauti narkotinių medžiagų. Bandė narkotines medžiagas 9,3 proc. apklausos dalyvių (8 proc. mergaičių ir 10,6 proc. berniukų).

Dažniausiai mokinių įvardintos priežastys dėl kurių pradedama vartoti narkotines medžiagas – draugų spaudimas (55,6 proc.) ir blogi santykiai su šeima (40,2 proc.). Informacijos stoka buvo mažiausia įnikimo į narkotikus įvardinta priežastis (nurodė 9,1 proc. mokinių).

Visą apklausos analizę galite rasti čia.

Radviliškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Paskutinis atnaujinimas: 2024-05-07 08:50:47