Pasirinkite kalbą

Naujienos

Nauji įspūdžiai: jaunimo mainai Bulgarijoje su „Kultūrink“!

2025 m. Balandžio 16 d.


Radviliškio rajono jaunimo klubas „Kultūros avilys“ ir toliau sėkmingai leidžiasi į kultūrinių mainų nuotykius – šį kartą mūsų komanda iškeliavo į Balkanų širdį – Bulgariją! Tai buvo paskutinė, bet ne mažiau įsimintina Erasmus+ KA154 projekto „Kultūrink“ stotelė.
Ir patikėkit – tai nebuvo tiesiog kelionė. Tai buvo trys intensyvios, kupinos atradimų, emocijų ir draugystės dienos, kurios visiems mums dar ilgai išliks atmintyje.

Pirma diena: pirmi žingsniai Pernike – pažintis su miestu ir žmonėmis.
Vos atvykę į Perniką, buvome šiltai sutikti projekto partnerių iš organizacijos „CEGE“ (Change, Explore and Grow by Exchange). Pernikas – tai Bulgarijos miestas, esantis vos apie 30 km į pietvakarius nuo sostinės Sofijos, tad jį galima vadinti ir Sofijos „kaimynu“. Mieste gyvena apie 70 tūkst. gyventojų ir turi savitą žavesį, kurį pajunti vos čia apsilankęs.
Šis miestas, kažkada buvęs pramonės gigantas, šiandien alsuoja istorija, kultūra ir tvirtu bendruomeniškumu.
Popietę leidomės į pažintinį žygį po miestą – siaurų gatvelių vingiai, senosios architektūros fragmentai ir urbanistiniai kontrastai atskleidė tikrąjį Perniko veidą. Vakare – laisvas laikas su CEGE vadovais Svetozara ir Radoslavu. Biliardas, juokas, pokalbiai iki vėlumos – užsimezgė pirmieji šilti ryšiai, kurie tęsėsi visą kelionę.

Antra diena: kultūros šaknys ir emocijų šokiai. 
Ši diena buvo tikras kultūrinis maratonas! Pradėjome ją muziejuje, kuriame istorija atgijo mūsų akyse – nuo senųjų civilizacijų liekanų iki moderniosios Bulgarijos kūrimosi laikų. Istoriškai miestas išaugo aplink anglies kasybos pramonę – šis regionas buvo vienas svarbiausių energijos šaltinių visoje šalyje. Apsilankymas anglies kasybos muziejuje tapo simboliniu grįžimu į laikus, kai Pernikas buvo šalies „juodojo aukso“ sostinė. Muziejus įsikūręs tikroje po žeme esančioje šachtoje. Šiandien muziejus yra viena iš pagrindinių miesto įžymybių ir unikali edukacinė erdvė.
Paskui – trumpa dvasinė stotelė – uždegėme žvakutę ortodoksų cerkvėje, kur jauki tyla ir žvakių šviesa nuramino širdis ir mintis.
Įsiminė ir folkloro programa – kultūros centre stebėjome tradicinius bulgariškus ir net serbiškus šokius. Energija liejosi per kraštus, sceną drebino ritmingi būgnai, o spalvingi kostiumai tiesiog užbūrė!
Vakare – tarpkultūrinis vakaras su vietos jaunimu. Pristatėme Lietuvą, vaišinome tradiciniais užkandžiais – duona, sūriu, dešra ir, žinoma, tinginiu (kuris visus labai sužavėjo!). Iš jų sužinojome apie unikalią „martenicų“ (мартеници) tradiciją – raudonai balti siūlų amuletai, kurie simbolizuoja žiemos pabaigą ir naujų pradžių viltį. Taip pat išgirdome, kad Pernikas taip pat garsėja kasmet vykstančiu „Surva“ festivaliu – tai vienas didžiausių kaukių ir folkloro festivalių ne tik Bulgarijoje, bet ir visoje Europoje. Šio renginio metu miestą užplūsta tūkstančiai persirengėlių – „kukeri“, kurie su triukšmingomis kaukėmis, varpais ir ritualiniais šokiais simboliškai išvaro blogį ir kviečia naujus, sėkmingus metus. „Kukeri“ festivalis priminė mūsų Užgavėnes. 

Trečia diena: ritmai, kalnai ir sostinės žavesys. 
Trečiąją dieną rytą pradėjome šokiais tradiciniame gėlių festivalyje – šokio pamoka sujungė visus dalyvius į vieną ritmingą ratą. 
Vėliau laukė jaukus piknikas Krakros tvirtovės parke – tai viduramžių laikų griuvėsiai, kurių šeimininkas kadaise buvo garsusis karys Krakra iš Perniko, valdęs net 36 tvirtoves! Nors dalis sienų išlikusi tik fragmentiškai, vieta vis dar kviečia pažinti istoriją – čia įrengta apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas į apylinkes. 
Ir galiausiai – spontaniškas sprendimas: lekiam į Sofiją! Bulgarijos sostinė paliko stiprų įspūdį: nuo įspūdingos Aleksandro Nevskio katedros, iki istorinių griuvėsių, teatrų, muziejų, universitetų ir šiuolaikinio miesto pulso. Tai buvo tikras miesto kontrastų kokteilis – praeitis, dabartis ir ateities vizijos viename.
Vidurnaktį – atsisveikinimas. Buvo ir juoko, ir apkabinimų, ir šiek tiek liūdesio. Bet kartu – daug šviesos širdyse. Dalyviai kalbėjo apie tai, ką patyrė, ką išmoko ir kaip šis projektas palietė jų gyvenimus. Ir, žinoma – pažadai susitikti vėl!

Kodėl tai svarbu? 
Ši kelionė – tai daugiau nei kultūriniai mainai. Tai patirtis, kuri keičia požiūrį, plečia akiratį ir įkvepia veikti. Tai įrodymas, kad kultūra neturi sienų – ji jungia, kviečia pažinti, dalintis ir augti.
Grįžome į Lietuvą ne tik su naujais draugais, bet ir su drąsesne širdimi, didesniu pasaulio pažinimo troškimu ir tikėjimu, kad jaunimas gali keisti pasaulį.
Projektas „Kultūrink“ įgyvendinamas pagal Europos Sąjungos „Erasmus+“ programą (KA154 – Youth Participation Activities).

O štai čia kelios dalyvių mintys: 
Juta: „Kelionėje labiausiai įsiminė apsilankymas Bulgarijos sostinėje Sofijoje. Miestas tiesiog spinduliuoja didingumu – jame gausu istorinių pastatų, apie kuriuos įdomiai pasakojo vietos jaunimas. Vaikštant gatvėmis pajutome, koks gyvas ir kultūringas yra šis miestas – pilnas šypsenų, muzikos ir spalvų. Atrodo, čia kiekvienas gali rasti savo džiaugsmo šaltinį: ar tai būtų tradicinių šokių šokimas, gyvos muzikos pasirodymas gatvėje, ar tiesiog ramus pasisėdėjimas gyvybės kupiname miesto parke.“
Arijus: „Pirmąją dieną mus šiltai pasitiko Rado ir Zara – labai draugiški, mandagūs ir smagūs žmonės. Labiausiai įsiminė anglies kasyklų muziejus, kuriame net leidomės 50 metrų po žeme! Apsilankymas ortodoksų bažnyčioje paliko stiprų įspūdį – buvo įdomu pamatyti kitokią maldos kultūrą. Apibendrinant – Bulgarija paliko didžiulį įspūdį: graži gamta, išskirtinė kultūra ir labai šilti žmonės.“ 

Daugiau akimirkų iš kelionės čia.

Straipsnio autorė: avilio bitutė Julija Polytė

Paskutinis atnaujinimas: 2025-04-16 13:20:36