Pasirinkite kalbą

Naujienos

Spalis – supratimo apie krūties vėžį mėnuo

2024 m. Spalio 7 d.


Kiekvienais metais įsibėgėjęs auksinis ruduo primena, kad laikas ne tik pasirūpinti savo sveikata vėstančiais orais. Spalis – supratimo apie krūties vėžį mėnuo. Kodėl reikia kalbėti, teisingai suprasti ir priminti apie profilaktinių programų svarbą?

1600 – maždaug tiek lietuvių kasmet išgirsta krūties vėžio diagnozę. Vis dar gajus požiūris, kad pas gydytoją apsilankyti reikia tik esant kritiniam atvejui, o profilaktinės programos neretai skirtos tik tiems, kurie ieško ligų. Pastaraisiais metais suprastėjus bendrai sveikatos priežiūros sistemos kokybei, atsiradus eilėms, specialistų trūkumams visuomenė dar labiau atsitraukė ne tik nuo bendros sveikatos patikros tikslingumo, bet ir nuo profilaktinių patikrų programų. 

Profilaktinių programų tikslas – ankstyvoji diagnostika, kuri yra lemiamasis aspektas ne tik efektyvesniam gydymui ir pasveikimui, bet ir išgyvenamumo rodikliui. Tyrimai rodo, kad mirtingumas nuo krūties vėžio sumažėja 40% tarp tų 50–69 metų amžiaus moterų, kurios atsiliepia į kvietimą dalyvauti atrankinės mamografinės patikros programoje, ir tarp dar 23 %, jei skaičiuojamos ir moterys, kurios patikroje nedalyvavo, tačiau joms atrankinės patikros programa turėjo visuomeninį poveikį – paskatino labiau rūpintis savo sveikata. Neraminantys skaičiai išlieka ne tik ankstyvos diagnostikos klausimu.

Kiekvienais metais du kartus per metus moterys turi galimybę pasitikrinti pagal krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programą. Programos, skirtos 50-69 m. (imtinai) moterims, metu atliekamas mamografinis tyrimas. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti mamografinį tyrimą, galima iš anksto užsiregistruoti (atvykus arba telefonu) mamografijos įrenginį turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje. Tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs juos iš mamogramas vertinančios įstaigos. Jaunesnio amžiaus merginos jau nuo 18 metų gali tikrintis kartą per metus ultragarso tyrimu. Verta priminti, kad prevencinės programos skirtos toms moterims, kurios jokių nusiskundimų neturi. Tuo tarpu, jeigu atsiranda kokių nerimą keliančių ženklų, nurodytos amžiaus ribos laukti tikrai nereikia.

Atsižvelgiant į tendencijas, kad vėžio diagnozę išgirsta vis daugiau jaunesnio amžiaus moterų, numatomi pokyčiai šios srities vėžio diagnostikai. Nuo kitų metų planuojama ankstinti tiriamų moterų amžių nuo 45 m. ir ilginti iki 75 m. Padidintas tiriamųjų skaičiaus diapozonas padidins tikimybę apčiuopti ligą kuo anksčiau. 

Visgi dalyvavimo prevencinėse programose procentas yra pakankamai žemas – apie 60 proc., todėl pasitempti kiekvienai tikrai yra kur.

Radviliškio krašto onkologinių ligonių asociacija „Radvilė” ir Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras šį Spalio mėnesį kviečia mūsų krašto moteris pasirūpinus savo išvaizda, nepamiršti ir vidaus. Būkite gražios ir sveikos.

Radviliškio krašto onkologinių ligonių asociacija „Radvilė“ informacija

Paskutinis atnaujinimas: 2024-10-07 11:16:13