Pasirinkite kalbą

Naujienos

Žemės mėnuo Lizdeikos gimnazijoje

2026 m. Balandžio 28 d.


Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje jau tapo gražia tradicija Žemei skirti ne vieną dieną, o visą mėnesį – nuo kovo 20-osios iki balandžio 22-osios. Šiuo laikotarpiu gimnazijos bendruomenė įsitraukia į įvairias iniciatyvas, kurios skatina ekologinį sąmoningumą, atsakingą požiūrį į aplinką ir tvaraus gyvenimo principų taikymą kasdienybėje.

Tvarumo iniciatyvos – nuo idėjos iki realių sprendimų

Šiais metais gimnazijos bendruomenė išsikėlė tikslą – gimnazijos kieme įkurti vaistažolių ūkį. Kiekviena klasė burtų keliu išsirinko, kokią vaistažolę augins, ir tapo jos ambasadore. Taip mokiniai praktiškai susipažino su augalų auginimu ir prisidėjo prie bendro projekto įgyvendinimo.

Minint Pasaulinę Žemės dieną, kovo 20-ąją, gimnazijos trečių klasių mokiniai dalyvavo 29-ojoje jaunųjų mokslininkų konferencijoje „Mokslas – Lietuvos ateitis. Darni aplinka“, vykusioje VILNIUS TECH Aplinkos inžinerijos fakultete. Tvarumo valdymo sekcijoje gimnazistai Salvijus Skiba, Vilius Bileišis, Nedas Sinickas ir Marta Matulytė pristatė stendinį pranešimą „Tvarus vaistažolių ūkis gimnazijos kieme“. Mokiniai sukūrė modelį, apimantį lietaus ir kondensato vandens surinkimą, žaliųjų atliekų kompostavimą, mulčiavimą bei išmaniųjų technologijų taikymą. Su šiuo darbu galima susipažinti gimnazijos fojė prie 101 kabineto.

Mokslas, kūryba ir pilietiškumas

Konferencijoje mokiniai klausėsi jaunųjų mokslininkų ir įvairių sričių specialistų pranešimų apie inovacijas, tvarų miškų valdymą, GIS technologijų taikymą, pastatų energinio naudingumo vertinimą bei skaitmenizacijos svarbą.

Žemės mėnesio metu vyko ir kūrybinės veiklos. Nuo kovo 23 iki balandžio 23 d. Radviliškio Lizdeikos gimnazijos bibliotekoje  buvo eksponuojama 2GI klasės mokinės Mantės Stapulionytės pirmoji skaitmeninių piešinių paroda ,,Skaitmeninės gamtos istorijos“. Parodoje pristatomi jaunosios kūrėjos darbai kvietė atidžiau pažvelgti į gamtą, jos detales, trapumą ir grožį.

Kūrybinio rašymo būrelio „Rašom“ nariai kūrė eilėraščius, įkvėptus lietuvių mitologijos, o trijų mokinių darbai išsiųsti į respublikinį konkursą.

Vienas iš haiku ciklo posmų perteikia glaudų žmogaus ir gamtos ryšį:
Deivė Žemyna
Derlingumą globoja,
Sėklas brandina. 

Zoologijos pamokose mokiniai minėjo 40 paukščių dieną – pavasario pradžios ir paukščių sugrįžimo simbolį. Jie rinko informaciją apie pasirinktus paukščius, kūrė plakatus, pristatė įdomius faktus bei veisimosi ypatumus. Taip pat analizavo nykstančius žinduolius ir jų nykimo priežastis.

Partnerystė ir bendruomenės įsitraukimas

Balandžio 14 dieną gimnazijoje lankėsi Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) atstovė, kuri domėjosi „Tvari mokykla 2030“ veiklomis ir jas vertino. Vizito metu gimnazija sulaukė ir ypatingos dovanos – riboto leidimo „Lietuvos raudonosios knygos“ (augalai, gyvūnai, grybai). Šis leidinys supažindina su Lietuvoje saugomomis rūšimis, jų būkle, nykimo grėsmėmis bei apsaugos priemonėmis. Knyga parengta pagal 2019 m. sausio 1 d. įsigaliojusį saugomų rūšių sąrašą, joje aprašytos 566 rūšys, pateikiamos iliustracijos ir paplitimo žemėlapiai. Leidinį galima pavartyti Radviliškio Lizdeikos gimnazijos bibliotekoje.

UNESCO komandos iniciatyva Žemės mėnesio proga BodyLab sporto klubas gimnazijos mokytojams ir darbuotojams suteikė galimybę nemokamai sudalyvauti grupinėse treniruotėse. Akcija vyksta nuo balandžio 20 iki gegužės 20 dienos ir skatina fizinį aktyvumą įtraukti į kasdienybę.

Tvari ateitis kuriama šiandien

Lizdeikos gimnazijos bendruomenė nuosekliai kuria aplinką, kurioje tvarumo principai tampa kasdienybės dalimi. Įgyvendinamos iniciatyvos stiprina atsakingą požiūrį į aplinką, skatina bendruomeniškumą ir ugdo jaunąją kartą kurti darnesnę ateitį.

Radviliškio Lizdeikos gimnazijos UNESCO komandos informacija

Paskutinis atnaujinimas: 2026-04-28 10:55:39